Na úvod
Říká se, že radost je starost. A platí to především u domácích mazlíčků. S našimi mazlíčky si můžeme hrát, mazlit se či je jen tak pozorovat. Každé zvířátko ale představuje určité náklady a péči. Tím vás ale nechci od domácích mazlíčků odradit, jen je dobré to vědět, abyste se postarali o vaše zvířátko co nejlépe...
1. Rozhodování
Prvním krokem při pořizování zvířátka je rozhodnout se, co si vlastně pořídit. Každý z nás si chce pořídit hlavně to, co se mu líbí. Ne každý z nás si ale uvědomuje, že se s tím pojí náklady, péče a hlavně zodpovědnost. Když si chceme pořídit nějaké zvířátko, je dobré si zodpovědět následující otázky:
1. Mám dostatek peněz na koupi vybavení, krmiva a zajištění veterinární péče?
2. Souhlasí ostatní členové rodiny s pořízením zvířátka?
3. Mám dostatek času se zvířátku plně věnovat?
4. Je v mém okolí někdo, kdo je schopen se postarat o zvířátko během dovolené?
5. Bude mě péče o zvíře bavit i po delší době?
6. Je v mém okolí někdo, kdo má na zvíře, které chci, alergii?
2. Plánování
Nejprve je lepší si vše rozvrhnout, aby se zvířátko po příchodu domů cítilo dobře. Základem je vhodné umístění. Zvířecí ubikace nám nesmí překážet. Zároveň musí být dobře dostupná, aby se nám např. při úklidu či krmení dobře pracovalo. Na zvíře bychom měli vidět, abychom ho mohli kontrolovat, zda se má dobře. Zvíře, které je v naší blízkosti a jsme s ním denně v kontaktu si rychleji zvykne a není tak plaché. Obydlí zvířete musí být zařízeno tak, aby se v něm zvíře cítilo dobře.
Poté je dobré si rozvrhnout náklady na vybavení, pak zjistíme, jestli jsme schopni se o zvířátko postarat. Nejvíce peněz dáme na zřizování obydlí a vybavení tzn. kupování klece, terária, akvária..., kupování vybavení (misky, úkryty, hračky, rostliny...). Tyto věci nám vydrží dlouho. Pak jsou tu věci, které musíme dokupovat průběžně, což je především krmivo. U terárií a akvárií ještě platíme za elektřinu.
3. Rozvrhování
Rozvrhování je dobré především u náročnějších ubikací, jako jsou akvária a terária. Poté co se dozvíme, kolik co stojí (doporučuji si zajít do zverimexu a všechno tam „okouknout“), můžeme se pustit do kreslení plánů a rozvrhování: umístění úkrytů, dekorací, misek na potravu, počet rostlin atd. Pokud tohle někoho nebaví, to nevadí, ale podle byť jen malého plánku si zřizování ubikace usnadníte.
![](https://a35fa689bb.cbaul-cdnwnd.com/f4f0776a0492eaad2cedef960952ce61/200000323-e3eede4e93/planek%202.jpg?ph=a35fa689bb)
![](https://a35fa689bb.cbaul-cdnwnd.com/f4f0776a0492eaad2cedef960952ce61/200000322-e0aa8e1a4d/pl%C3%A1nek.jpg?ph=a35fa689bb)
4. Nákupy
A hurá do obchodu. Zde nakoupíme vše potřebné. Je lepší si udělat seznam, abychom na nic nezapomněli. Vždy kupujte kvalitní výrobky, které jsou vhodné a bezpečné. Pokud kupujete samotné zvíře, ujistěte se o jeho dobrém zdravotním stavu.
5. Zařizování
S nakoupenými věcmi si můžete vyhrát a udělat svému mazlíčkovi ideální příbytek. Vaše zvíře se musí ve své ubikaci cítit bezpečně, pak bude spokojené. U terárií a akvárií je vhodné napodobit biotop, ve kterém druh vašeho zvířete žije. Někdy se stává, že prostředí, nebo umístění dekorací zvířeti nevyhovuje, nebo sami zjistíte, že se vám nelíbí nebo se s nimi špatně pracuje. Postupem času zjistíte co vyhovuje vám i vašemu zvířeti. Někdy je nutné do obydlí zasahovat častěji (např. čištění klece, omývání misky či domečku), někdy je lepší do něj zasahovat jen málokdy (např. terária-pokud se v teráriu daří zvířatům i rostlinám, v teráriu se poté vytvoří vhodné klima a symbióza-stejně tak i u akvária)